Facebook Koulefest
Instagram Koulefest
Youtube Koulefest

Děda Mládek Illegal Band

 Už někdy v polovině devadesátých let se současný zpěvák Mersí (tehdy bubeník skupiny Burma Jones) a baskytarista Zdeněk Podskalský (t.č. skupina Alice) na jednom mejdanu po společném koncertě shodli na společné lásce k nestárnoucím písničkám Ivana Mládka. Dohodli se, že by nebylo špatné si je občas zahrát, jen tak, pro pobavení. 

Myšlenka se naplnila někdy na jaře 1998 v plzeňském pubu „U Mazaného králíčka“... Stylově oblečený chlapík tam napodoboval Elvise Presleyho, za přihlížení Mersího a Marka Jedličky. Druhý jmenovaný mu sebral kytaru a začal hrát jedinou písničku od Mládka, co uměl zahrát, a Mersí do toho začal zpívat. Tak vznikla kapela Děda Mládek Illegal Band. Tehdy jsme si ještě říkali Banjoděj. "Proč je v našem názvu Mládkovo jméno je jasný. Illegal jsme, protože v době našeho vzniku o tom Mládek nevěděl, slovo band je odvozeno od skutečnosti, že je nás sedm a protože si mezi sebou vzájemně říkáme dědo, vrazili jsme to tam. Tak takhle vznikl, na popud našeho dávného kamaráda Honzy Košťála, název Děda Mládek Illegal Band," říká Mersí.

Nejprve jsme hráli pouze v domovské Plzni. Bylo to ovšem poměrně často, více než čtyřikrát do týdne. Pověst o partě, která velice osobitým způsobem interpretuje zlidovělé písničky Ivana Mládka, se však brzy rozšířila po celém kraji. Zhruba po půl roce od premiérového vystoupení se ve slavném západočeském městě zjevil sám Ivan Mládek. Rozhodli jsme se ho navštívit přímo v šatně. "Říkali jsme si, že za ním zajdeme, slušně se představíme, vypovíme, co že to pácháme za hudbu, a když se mu to nebude zamlouvat, necháme toho," vzpomíná Mersí na první setkání s Mistrem. Jenže Mistrovi se svérázné úpravy jeho vlastních písní líbily, dokonce už je znal (později jsme s naším Guru dokonce i spolupracovali - společně jsme natočili rozhlasový pořad, vystoupili v televizi a také zahráli na několika společných koncertech).V Plzni tehdy studoval Mládkův syn, který navštívil jeden z našich koncertů, nahrál nás na diktafon a doma to tátovi pustil. A jelikož se mu to líbilo, tak nám požehnal. Od té doby hrajeme legálně.

I když jsme měli za sebou stovky koncertů, přišla nám nabídka B&M Music na vydání desky poněkud zvláštní. Nejsme sice čistým Mládkovým revivalem, nesnažíme se jeho hudbu napodobit do poslední noty. Máme vlastní aranže, dáváme Mistrovým písničkám jinou formu, měníme tóninu. Navíc do toho vkládáme i prvky z jiných hudebních žánrů, které máme rádi. Podle našeho názoru je však padesát procent našeho úspěchu v živých koncertech, lidé nás zkrátka musí vidět. Proto jsme s vydáním první desky nemálo váhali. Nakonec padlo rozhodnutí a album nazvané prostě Děda Mládek Illegal Band jsme vydali na jaře roku 2001. Spolu s režisérem Otakárem Schmidtem jsme za hereckého přispění Davida Vávry natočili klip na píseň Jez. Naší první desky se nakonec prodalo na 70 000 kusů.

Protože se nedostalo na všechny písničky, které hrajeme na koncertech, následovalo druhé CD, tentokrát nazvané Děda Mládek Illegal Band 2. Vyšlo na jaře roku 2002, prodej tentokrát přesáhl 30 000 kusů. V létě roku 2002 jsme zahráli na krajanském CZ festu v Yorkvillu nedaleko Chicaga v USA. Najednou jsme začali cítit, že jsme řekli vše, co jsme chtěli. Dostavila se únava materiálu, přílišná komercializace neprospívala duchu kapely. Rozhodli jsme se skončit, Mersí naplánoval cestu do zámoří s nejistým termínem návratu. Náš vydavatel se proto rozhodl vydat bilancující CD s výběrem písní, s čímž jsme nesouhlasili. Připadalo nám to jako píčovina. Ale firma rozhodla, a tak se to vydalo. Byly tam sice tři bonusy a karaoke verze, ale jinak nic víc.

Více o kapele